TARİHÇE

Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası Sağlık-Sen, 06 Haziran 1995 tarihinde “Çevre ve Sağlıkçılar Sendikası”olarak kurulmuştur. Dr. Ahmet AKSU Başkanlığında B. Necati ŞİMŞEK, İlknur POYRAZ, Bülent KUTLUCA, Yaşar BAŞARAN, Bünyamin SAYIN, Hüseyin BALTACI, Nihat ÜLGEN, Taner GÖKÇINAR, Hüseyin ERENER, Fuat ÇALIŞKAN, Kürşat DERİCİ ve Yaşar KARAPINAR tarafından kurulan Sağlık ve Çevre Sendikası, 1999 yılında yaptığı tüzük değişikliği ile ismini Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (SAĞLIK-SEN) olarak belirlemiş; ilkeli, etkili duruş ve faaliyetleriyle hizmet sendikacılığının Türkiye’deki öncüsü olmuştur.

Çevre ve Sağlıkçılar Sendikası 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Yasası çıkmadan önceki ilk Olağan Genel Kurul toplantısı 19 Eylül 1998 yılında yapmıştır. Olağan Genel Kurulda; Genel Başkanlığa Dr. Ahmet AKSU seçilmiştir. Toplantıda yönetim kuruluna Ali Haydar TUĞ, Hacı Mehmet YILMAZ, Yaşar BAŞARAN, Özcan KANMAZ, Dr. Fatih AVŞAR, Alican HANT, Mustafa GÜNBEY ve Hüsnü KAYMAZ seçilmiştir.

12.07.2001 tarih ve 24446 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu gereğince, Sağlık-Sen’ in tüzük ve örgütlenmesini 4688 sayılı kanun hükümlerine göre uyarlaması için 13 Ekim 2001 tarihinde olağanüstü genel kurul yapılmıştır.


I. OLAĞAN GENEL KURUL

Sağlık-Sen, 4688 sayılı Yasa gereğince 1. Olağan Genel Kurulu’nu 09-10 Mart 2002 tarihlerinde gerçekleştirmiştir. Genel Başkanlığa Dr. Ahmet AKSU’nun seçildiği 1. Olağan Genel Kurul’da, Genel Başkan Yardımcılığına Mahmut KAÇAR, Genel Sekreterliğe Hüsnü KAYMAZ, Genel Teşkilatlanma Sekreterliğine Alican HANT, Genel Mevzuat ve Eğitim Sekreterliğine Mustafa GÜNBEY, Genel Mali Sekreterliğine Yaşar BAŞARAN ve Genel Basın-Yayın ve Dış İlişkiler Sekreterliğine de Nazife İŞÇİOĞLU seçilmiştir.

1. Olağan Genel Kurulda alınan önemli bir karar da, Sağlık-Sen’in Memur-Sen Konfederasyonu’na katılımı olmuştur. Kurulduğu günden itibaren kendi hizmet kolunda en fazla büyüyen sendika olma özelliğini koruyan Sağlık-Sen, 1. Olağan Genel Kurulu’nda üye sayısı 2 bin 600’dür.


II. OLAĞAN GENEL KURUL

Sağlık-Sen II. Olağan Genel Kurulu’nu 19-20 Mart 2005 tarihlerinde gerçekleştirmiştir. Genel Başkanlığa yeniden Dr. Ahmet AKSU’nun seçildiği Genel Kurulda Genel Başkan Yardımcılığına Mahmut KAÇAR, Genel Sekreterliğe Hüsnü KAYMAZ, Genel Teşkilatlanma Sekreterliğine Ahmet TEPE, Genel Mevzuat ve Eğitim Sekreterliğine Dt. Ömür AKYILDIZ EREĞİZ, Genel Mali Sekreterliğine Yaşar BAŞARAN ve Genel Basın-Yayın ve Dış İlişkiler Sekreterliğine Şenol GEMİCİ seçilmiştir.


III. OLAĞAN GENEL KURUL

Sağlık-Sen 02-03 Şubat 2008 tarihlerinde gerçekleşen III. Olağan Genel Kurulu’ nda Genel Başkanlığa Mahmut KAÇAR, Genel Sekreterliğe Menderes TURBAY, Genel Teşkilatlanma Sekreterliğine Metin MEMİŞ, Genel Mali Sekreterliğine Mehmet Güner ERDOĞDU, Genel Basın-Yayın ve Dış İlişkiler Sekreterliğine Semih DURMUŞ, Genel Mevzuat ve Toplu Görüşme Sekreterliğine Mustafa KULLUK ve Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreterliğine de Mahfuz SUNAR seçilmiştir.


I. OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL

02-03 Şubat 2008 tarihlerinde gerçekleşen 3. Olağan Genel Kurulu’nda yapılan genel başkanlık seçiminin mahkeme kararıyla iptal edilmesi üzerine, Sağlık-Sen 1 Kasım 2009 tarihinde I. Olağanüstü Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. Kurulda, Genel Başkanlığa yeniden Mahmut KAÇAR seçildi.


IV. OLAĞAN GENEL KURUL

08-09 Ocak 2011 tarihlerinde gerçekleşen IV. Olağan Genel Kurulda; Genel Başkanlığa Mahmut KAÇAR, Genel Sekreterliğe Metin MEMİŞ, Genel Teşkilat Sekreterliğine Murat ÖZDEMİR, Genel Mali Sekreterliğine Mustafa ÖRNEK, Genel Basın ve İletişim Sekreterliğine Semih DURMUŞ, Genel Mevzuat ve Toplu Görüşme Sekreterliğine Mustafa KULLUK ve Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreterliğine de Menderes TURBAY seçilmiştir.

Mart 2011’ de Genel Başkan Mahmut KAÇAR’ın milletvekili aday adaylığı için istifa etmesi sonucunda yönetim kurulu görev dağılımı aşağıdaki şekilde yeniden belirlenmiştir.

Genel Başkan Metin MEMİŞ
Genel Sekreter Semih DURMUŞ
Genel Teşkilat Sekreteri Murat ÖZDEMİR
Genel Mali Sekreter Mustafa ÖRNEK
Genel Basın ve İletişim Sekreteri Fatih KOCUR
Genel Mevzuat ve Toplu Sözleşme Sekreteri Mustafa KULLUK
Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Menderes TURBAY

Sağlık-Sen, 06 Temmuz 2013 tarihli Resmi Gazete verilerine 193 bin 612 üyesiyle, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının yetkili sendikası.


II. OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL

Sağlık-Sen 2. Olağanüstü Genel Kurulumuz, 25 Ağustos 2012 tarihinde Ankara’da yapıldı. Seçim sonrası Genel Başkanımız Metin MEMİŞ yeniden genel başkanlığa seçildi ve yönetim kurulu şu şekilde oluştu:    

Genel Başkan Metin MEMİŞ
Genel Sekreter Semih DURMUŞ
Genel Başkan Yardımcısı (Teşkilat) Kemal ÇIRAK
Genel Başkan Yardımcısı (Mali İşler) Mustafa ÖRNEK
Genel Başkan Yardımcısı (Mevzuat ve Toplu Sözleşme) Ekrem YAVUZ
Genel Başkan Yardımcısı (Basın ve İletişim) Mutlu KAYA
Genel Başkan Yardımcısı (Eğitim ve Sosyal İşler) Abdülaziz ASLAN

V. OLAĞAN GENEL KURUL

Sağlık-Sen 5. Olağan Genel Kurulumuz, 10-11 Ocak 2015 tarihinde Ankara’da yapıldı. Seçim sonrası Genel Başkanımız Metin MEMİŞ yeniden genel başkanlığa seçildi ve yönetim kurulu şu şekilde oluştu.

Genel Başkan Metin MEMİŞ
Genel Sekreter Semih DURMUŞ
Genel Başkan Yardımcısı (Teşkilat) Kemal ÇIRAK
Genel Başkan Yardımcısı (Mali İşler) Himmet BAYAR
Genel Başkan Yardımcısı (Mevzuat ve Toplu Sözleşme) Mustafa ÖRNEK
Genel Başkan Yardımcısı (Basın ve İletişim) Mutlu KAYA
Genel Başkan Yardımcısı (Eğitim ve Sosyal İşler) Abdülaziz ASLAN

7 Haziran Milletvekili Genel Seçimleri’nde milletvekili aday adayı olmak için istifa eden Genel Başkan Yardımcımız Mutlu KAYA’nın yerine, Genel Kurul’da Yönetim Kurulu Yedek 1. Sıra’daki Trabzon Şube Başkanımız İdris BAYKAN, Genel Başkan Yardımcısı olarak yönetime dahil oldu.

Sağlık-Sen, 08 Temmuz 2015 tarihli Resmi Gazete verilerine 211 bin 648 üyesiyle, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının yetkili sendikası.


VI. OLAĞAN GENEL KURUL

Sağlık-Sen 6. Olağan Genel Kurulumuz, 02 Mart 2019 tarihinde Ankara’da yapıldı. Seçimde önceki dönem Genel Başkan Vekilimiz olan Semih Durmuş genel başkanlığa seçildi ve yönetim kurulu şu şekilde oluştu.

Genel Başkan Semih DURMUŞ
Genel Başkan Vekili Durali BAKİ
Genel Başkan Yardımcısı (Teşkilatlanma) İdris BAYKAN
Genel Başkan Yardımcısı (Mali İşler) Mahmut Faruk DOĞAN
Genel Başkan Yardımcısı (Basın ve İletişim) Şemsettin KARADOĞAN
Genel Başkan Yardımcısı (Mevzuat ve Toplu Sözleşme) Yusuf DURAL
Genel Başkan Yardımcısı (Eğitim ve Sosyal İşler) Abdülaziz ASLAN

1 Aralık 2019’dan itibaren dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde de 11 Mart 2020’den itibaren etkili olan Covid-19 birçok sağlık kahramanımızı aramızdan ayırdı. Uzun süre Covid-19 tedavisi gören Genel Başkan Yardımcımız Abdülaziz Aslan’da Covid-19’a yenik düşerek 19 Şubat 2021 tarihinde vefat etti. Yerine Genel Kurul’da Yönetim Kurulu Yedek 1. Sıra’daki Adıyaman Şube Başkanımız Yasin BARUTCU, 3 Mart 2021 tarihinde Genel Başkan Yardımcısı olarak yönetime dahil oldu.

Sağlık-Sen, 08 Temmuz 2018 tarihli Resmi Gazete verilerine 248 bin 951 üyesiyle, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının yetkili sendikası.


VII. OLAĞAN GENEL KURUL

18 Şubat 2023 tarihinde planlanan Sağlık-Sen 7. Olağan Genel Kurulu, 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle ertelenerek,  04 Mart 2023 tarihinde Ankara’da yapıldı. 
Genel kurulda, önceki dönem Genel Başkan Yardımcımız olan Mahmut Faruk Doğan genel başkanlığa seçildi.

Genel Başkan Mahmut Faruk DOĞAN
Genel Sekreter Durali BAKİ
Genel Başkan Yardımcısı (Teşkilat) Sinan KULUÖZTÜRK
Genel Başkan Yardımcısı (Mali İşler) Yasin BARUTÇU
Genel Başkan Yardımcısı (Basın ve İletişim) İdris BAYKAN
Genel Başkan Yardımcısı (Hukuk, Mevzuat ve Toplu Sözleşme) Mustafa IRGATOĞLU
Genel Başkan Yardımcısı (Eğitim ve Sosyal İşler) Abdullah DUMAN

Sağlık-Sen, 02 Temmuz 2022 tarihli Resmi Gazete verilerine göre 265 bin 377 üyesiyle sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının yetkili sendikasıdır.